Kaip žinia , iki 1941-ųjų vasaros Lietuvos istorijoje ir teritorijoje nebuvo tokio masto masinių žmonių žudynių, kokias surengė įžengusi nacių okupacinė valdžia bei jos parankiniai. Po šios vasaros Lietuvos miestų ir miestelių prieigos pradedant Gargždais, baigiant Rainiais tapo nusėtos masinėmis kapavietėmis. Ne išimtis Vėžaičiai – Klaipėdos rajono miestelis, kurio pašonėje, Vėžaitiškės miške prieš 83 metus nužudyti šimtai šio krašto žydų tautybės žmonių.
Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas rugsėjo 23-iają, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną kvietė bendrojo ugdymo mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus ir visas švietimo institucijas organizuoti šios datos paminėjimas ir dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“.
Endriejavo pagrindinėje mokykloje pilietiškumo pamokos metu buvo prisiminta žydų tautos tragedija Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje, detalizuojant krašto bendruomenės istoriją. Vienas iš tikslų – pagerbti sunaikintus krašto gyventojus jų tragedijos vietoje bei budinti užuojautą aplankant artimiausią masinę žmonių sunaikinimo vietą.
Su vyresnės klasės mokiniais einant taku, kuriuo tuomet į mirtį buvo varomi vaikai, moterys, seneliai, miške pasimato monumentas, kuris byloja, jog čia tyliame Žemaitijos kampelio miške, 1941 m. spalio mėnesį aidėjo šūviai, susimaišę su moterų aimanomis, vaikų klyksmais. Čia vokiškieji fašistai budeliai sušaudė apie 300 Gargžduose gyvenusių žydų tautybės žmonių… Už nepilno kilometro – dar viena masinė kapavietė su paminkliniu užrašu ,,Praeivi prisimink 1941 m. aukas, nekaltai mirštančius vaikus, motinas ir senelius, kurie buvo žudomi hitlerinių budelių už tai, kad jie buvo žydai“. Kartu su mokiniais, prie paminklo dedame po akmenėlį, simbolinį, pagal žydų tradiciją nedūlantį pagarbos ir atminties ženklą. Nors niekas neprašė – trumpam stojo tyla ir galbūt dažnas iš mūsų galime didžiuotis mokinių vertybinėmis orientacijomis, jų supratingumu bei empatija.
Galbūt galima daryti prielaidą, jog integruotos pamokos, su mokiniais nueitas fragmentas kelio , kuriuo į mirtį buvo varomi žmonės, aukų pagerbimas ir prisiminimas prisidės prie sklaidos, kad tai, kas įvyko tragiško prieš 83 metus, niekada nepasikartotų….
Arūnas Mikalauskas
Endriejavo pagrindinės mokyklos
Istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas