Baigiantis vasarai Klaipėdos Endriejavo pagrindinėje mokykloje baigėsi ir metus trukęs Erasmus + programos projektas „Bendrystė bei asmeninis indėlis patyčių įveikai“. Projektu mokyklos bendruomenė siekė kurti saugesnę aplinką, ieškojo tinkamiausių patyčių įveikos būdų. Kartu sukūrėme patyčių įveikos algoritmą, vyko veiklos, susijusios su patyčių prevencija bei socialiniu emociniu ugdymu. Antrą mokslo metų pusmetį 11 mokyklos darbuotojų dalyvavo kursuose Turkijoje bei Portugalijoje ir darbo stebėjimo vizite Ispanijoje. Prasidedant naujiems mokslo metams mobilumuose dalyvavę mokytojai ir pagalbos mokiniui specialistai susirinko pasidalinti įžvalgomis bei įsivertinti, kaip pavyko atliepti projekto tikslus. Dalinamės 11 projekto „Stop“ kadrų:
Kursai „Bendrystė bei asmeninis indėlis patyčių įveikai“ Turkijoje
„Kursų metu lektorius teorinę medžiagą apie patyčias dėstė per asmeninius pavyzdžius ir tą patį ragino daryti mus, klausytojus. Tokia atvira refleksija būtų sunkiai įmanoma mokyklos aplinkoje.“
Eglė Skolevičienė, anglų kalbos mokytoja
„Kursai buvo labai informatyvūs, struktūruoti, su daug pavyzdžių ir situacijų analizių. Įgytos žinios, patirtis, įgūdžiai dabar padeda greičiau įvertinti situaciją, suprasti patyčių dalyvių vaidmenis. Asmeninės patirties pasidalinimai, padėjo giliau suprasti vaidmenų svarbą konfliktuose.“
Ieva Kavaliauskė, geografijos mokytoja
„Mokymų metu kartu su lektoriumi mes vaidinome įvairias socialines situacijas, priskirdami sau atitinkamą rolę. Grįžus 9 – oje klasėje, valandėlės metu pabandžiau tai pritaikyti. Patyčių mokykloje problemą sprendėme vaidindami situaciją, kurioje dalyvavo “nukentėjęs’, “smurtautojas”, “stebėtojas” ir “skundikas”. Mokiniai padarė išvadą, kad labai dažnai mokykloje jie atlieka stebėtojų vaidmenis ir nieko nedaro, kad pakeistų situaciją.“
Virginija Varnelienė, direktorės pavaduotoja ugdymui, gyvenimo įgūdžių mokytoja
„Kursai suteikė patyčių temai kitokį matymą. Analizuodama teorinę medžiagą ir dalindamasi savo mokyklinių metų patirtimis pradėjau suprasti kokios mano mokinių patyčių elgesio priežastys.“
Dalia Norkienė, matematikos mokytoja
Darbo stebėjimo vizitas San Martin Ispanijoje
„ Mokykloje yra uždrausti mobilūs telefonai. Vieno pokalbio metu paaiškėjo, kad mokykloje buvo aktuali patyčių problema ne tik pačioje mokykloje, bet ir socialiniuose tinkluose. Tėvų iniciatyva parengtas mobiliųjų telefonų turėjimo draudimas sustabdė patyčias mokykloje ir už jos ribų.“
Aida Košaitienė, muzikos mokytoja
„Darbo stebėjimo vizitas patvirtino, kad patyčių problema egzistuoja ir kitose šalyse, tačiau mąstymas apie šią problemą skiriasi. Taip pat šios problemos sprendimo būdai labai priklauso ir nuo šalies gyventojų kultūrinio mentaliteto, ir nuo kiekvieno ugdymo įstaigos darbuotojo individualiai. Mano nuomone, Ispanijos mokyklose apie šią problemą mažiau galvojama, o mokiniai ir mokytojai yra labiau atsipalaidavę ir bendraujantys tarpusavyje.“
Skaistė Šikšniūtė, šokio mokytoja
„Mokytojai su tėvais bendrauja tik elektroniniu paštu, o esant būtinybei mokytojai turi galimybę paskambinti tėvams su specialiu kodu, kuris paslepia asmeninį numerį.
Tris kartus iš eilės nusižengęs mokinys kuriam laikui pašalinamas iš ugdymo proceso.“
Indrė Raudonė, pradinių klasių mokytoja
Kursai „Kova su patyčiomis: mokyklos sėkmės strategijos“
„Pasisėmiau idėjų, kaip sukurti teigiamą atmosferą klasėje ir mokykloje, naudojant holistinį bendraamžių, tėvų ir mokytojų požiūrį. Sužinojau kaip naudoti ENABLE programos priemones, užkirsti kelią ir nagrinėti patyčių atvejus.“
Birutė Darkintienė, direktorės pavaduotoja ugdymui
„Patobulinau gebėjimą atpažinti patyčiu atvejus ir atitinkamai reaguoti į kritines patyčių situacijas. Pagilinau žinias, kaip taikyti ENABLE programos priemones.
Deimantė Zarambė, socialinė pedagogė
„Įsimintiniausia kursų mintis- didžiulė prevencinio darbo prieš patyčias reikšmė, kiekvieno asmens atsparumo didinimas. Mokykloje jau panaudojome kursų metu išgirstą metodą- draugiškiausio klasioko ir kitos klasės mokinio rinkimus; išrinktus narius deleguosime rūpintis kitais mokiniais (sieksime pasitikėjimu grįsto bendravimo tarp pačių mokinių).“
Edita Janušauskienė, specialioji pedagogė
„Kursuose dalyvavome su mokytojais iš Rumunijos ir Bulgarijos, taigi turėjome progą išgirsti apie patyčių prevencijos praktikas ir kylančius sunkumus bei palyginti su mūsų mokykloje taikomomis priemonėmis. Mokymuose aptarta patyčių prevencijos programa skatinanti įgalinti mokiniu iš pasyvių stebėtojų tapti aktyviais kovotojais su patyčiomis“
Rasa Fedijienė, psichologė
Visos mobilumų dalyvės pritarė, kad įgijo vertingos profesinės patirties, pasitikrino užsienio kalbos gebėjimus ir aktyviai įsitrauks į Erasmus + projektus ateityje.
Šis įrašas atspindi tik autorių nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.